Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Nabór zakończony. Sprawdź dofinansowanie w nowej perspektywie finansowej Platformy startowe dla nowych pomysłów: oferta dla inkubatorów.

Platformy Startowe
Rozwinięcie Twojego pomysłu w innowacyjny produkt bądź usługę we współpracy z ekspertami
-
2 stycznia 2019
Ogłoszenie konkursu
-
2 stycznia 2019
Start składania wniosków
-
3 lutego 2023
Koniec przyjmowania wniosków
Dla kogo
Start-upy
Nabór został zakończony
Szczegóły dofinansowania
Masz pomysł na innowacyjny produkt bądź usługę? W Platformach startowych otrzymasz ekspercką pomoc i rozwiniesz pomysł w rentowny model biznesowy. Możesz zgłosić swój pomysł do wybranej platformy. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan inkubacji Twojego pomysłu. Po jego realizacji i uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Twojej platformy możesz starać się o 1 mln złotych na rozwój swojego biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.
Na co możesz przeznaczyć dofinansowanie?
Platformy startowe oferują pakiet usług, w skład których wchodzą m.in.:
- pomoc w stworzeniu fundamentów biznesowych przedsięwzięcia,
- specjalistyczne usługi indywidualnie dopasowane do pomysłu,
- warsztaty i szkolenia z zakresu wystąpień publicznych oraz prezentacji swojego projektu,
- mentoring,
- obsługa księgowa, podatkowa i prawna,
- pomoc w stworzeniu elementów identyfikacji korporacyjnej,
- zapewnienie powierzchni biurowej do rozwoju startupu.
Usługi specjalistyczne dotyczą specyficznych potrzeb technologicznych i biznesowych poszczególnych startupów. Nie są ograniczone zamkniętym katalogiem, w związku z czym startup ma szansę otrzymać szyte na miarę usługi. W wyniku tego procesu powstać powinien prototyp i model biznesowy przedsięwzięcia.
Inkubacja to intensywna praca nad rozwojem firmy. Pierwszym krokiem jest przeprowadzanie wywiadu przez menedżera inkubacji z przedstawicielami startupu, w czasie którego diagnozowane są najważniejsze jego potrzeby. W odpowiedzi na nie są przyporządkowywani odpowiedni eksperci i usługi (w tym specjalistyczne), dopasowane do specyfiki startupu i branży. Dzięki temu program inkubacji jest indywidualnie dobrany do potrzeb każdego pomysłu.
Porównaj platformy


Kto może otrzymać dofinansowanie?
Każdy pomysłodawca, który założy działalność gospodarczą w jednym z województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Platformy Startowe prowadzą ciągły nabór. Zgłaszasz się poprzez formularz na stronie PARP. Następnie koncepcje te oceniane są przez ekspertów poszczególnych Platform Startowych.
Oceniane będą m.in.:
- Innowacyjność koncepcji - do inkubacji zakwalifikować się mogą jedynie innowacje produktowe,
- Przewagi konkurencyjne – koncepcja powinna charakteryzować się zidentyfikowanymi przewagami w stosunku do istniejących produktów,
- Potencjał biznesowy,
- Kwalifikacje zespołu, który ma rozwijać produkt.
Porównaj platformy
Na czym polega inkubacja?
Inkubacja to intensywna praca nad rozwojem firmy. Pierwszym krokiem jest przeprowadzanie wywiadu przez menedżera inkubacji z przedstawicielami startupu, w czasie którego diagnozowane są najważniejsze jego potrzeby. W odpowiedzi na nie są przyporządkowywani odpowiedni eksperci i usługi (w tym specjalistyczne), dopasowane do specyfiki startupu i branży. Dzięki temu program inkubacji jest indywidualnie dobrany do potrzeb każdego pomysłu.
Platformy startowe są tworzone przez ośrodki innowacji, uczelnie, duże i średnie przedsiębiorstwa, fundusze kapitałowe i instytucje otoczenia biznesu. Dzięki zaangażowaniu partnerów startupy mają szansę korzystać ze specjalistycznej infrastruktury, prowadzić badania, współpracować ze specjalistami oraz zweryfikować założenia rynkowe przedsięwzięcia. Udział funduszy inwestycyjnych pozwala zderzyć wyobrażenia o inwestycji z faktycznymi oczekiwaniami inwestorów.
Porównaj platformy

Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów
Wsparcie dla start-upów udzielane jest przez Platformy Startowe w formie usług inkubacyjnych (wsparcie to stanowi pomoc de minimis dla przedsiębiorcy). Wartość świadczonych usług dla startupu zarówno podstawowych jak i specjalistycznych ustalana jest indywidualnie w zależności od zidentyfikowanych potrzeb danego przedsięwzięcia.
Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów: Platformy Startowe dysponują łącznym budżetem w wysokości 108,4 mln zł przeznaczonym na inkubację startupów.
Materiały wideo
Porównaj Platformy
Platformy startowe dla nowych pomysłów działają w 9 miastach i są skierowane do różnych branż. Sprawdź, która będzie odpowiednia dla Ciebie:
Nie masz pewności, czy to odpowiedni program finansowania dla twojej firmy?
Napisz lub zadzwoń na infolinie 22 574 07 07 oraz 0 801 332 202
FAQ
Partnerem w projekcie może być duże przedsiębiorstwo, które nie jest spółką z udziałem Skarbu Państwa. Warunki konkursu określone Regulaminem konkursu nie nakładają wymogów w zakresie formy własności przedsiębiorstwa występującego jako członek partnerstwa.
Tak. Jako partner w projekcie w roli inwestora występuje podmiot, który będzie w stanie realizować odpowiednie zadania wskazane w umowie partnerstwa. Kryteria wyboru projektów 1.1.1 POPW wymagają, aby w skład panelu oceniającego pomysły wchodziły osoby będące przedstawicielami środowiska inwestorów prywatnych. Oprócz wsparcia procesu selekcji podmiotów do inkubacji, przykładowe zadania realizowane przez partnera tego rodzaju to również udział w działaniach inkubacji w zakresie np. rozwoju produktu, walidacji biznesplanu, czy budowy kompetencji zespołu startupowego. Inwestor prywatny może również występować jako element koncepcji rozwoju działalności inkubacyjnej Wnioskodawcy, przedstawianej w odniesieniu do kryterium nr 6 - II etap oceny. Forma prawna podmiotu występującego jako inwestor prywatny pozostaje bez wpływu na spełnienie kryterium.
Każdy Manager inkubacji musi posiadać udokumentowane doświadczenie w bezpośredniej pracy z minimum 10-cioma przedsiębiorstwami typu startup w zakresie przynajmniej jednego z wymienionych obszarów, jednak cały zespół Wnioskodawcy powinien obejmować swoimi kompetencjami wszystkie wymienione w kryterium dziedziny tj.:
- tworzenie modelu biznesowego
- rozwój produktu
- poszukiwanie finansowania.
Analogiczne podejście należy przyjąć w odniesieniu do kryterium Zasoby i potencjał Partnerów do inkubacji przedsiębiorstw typu startup w zakresie punktu 2 Zespół zaangażowany do inkubacji przedsiębiorstw.
Beneficjant w ramach kategorii Koszty działań informacyjno-promocyjnych, z uwzględnieniem realizacji komponentu edukacyjnego skierowanego do potencjalnych pomysłodawców oraz pomysłodawców zakwalifikowanych do programu inkubacji może ponosić wydatki niezbędne dla promocji projektu, w szczególności na obsługę i rozwój strony internetowej. Wydatki te nie mogą jednak prowadzić do nabycia na rzecz wnioskodawcy środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych, które stanowiłyby pomoc publiczną. Należy podkreślić, iż zgodnie z zasadą dostępności produktów projektu dla osób niepełnosprawnych, strony internetowe powinny być czytelne dla każdego, w szczególności muszą być przygotowane zgodnie ze standardem WCAG 2.0 na poziomie AA.
Wymagania w zakresie indywidualnego programu inkubacji zostały określone w załączniku 1 do Regulaminu konkursu „Kryteria wyboru projektów” oraz załączniku 3 do Regulaminu konkursu „Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie”. Nie określono minimalnego i maksymalnego okresu inkubacji startupu. Okres ten powinien być zindywidualizowany, adekwatny do potrzeb danego startupu i wpisywać się w rundy inkubacyjne wynikające z koncepcji programu inkubacji realizowanego przez daną Platformę startową. Mając na uwadze powyższe, zakłada się, że program inkubacji powinien trwać przynajmniej 3 do maksymalnie 8 miesięcy.
Rozpoczęcie naboru wniosków do poddziałania 1.1.2 POPW zaplanowane jest na II kw. 2019 r., nabór odbywał się będzie w ramach rund aplikacyjnych. Okres trwania rundy aplikacyjnej, ich liczba oraz szczegółowe zasady konkursu zostaną przedstawione w dokumentacji konkursowej w IV kw. br.
Koszty pośrednie mogą być ponoszone na wydatki niezbędne do realizacji projektu, które nie mieszczą się w katalogu zaplanowanych kategorii kosztów bezpośrednich, w szczególności wskazane w §5 ust. 4 pkt 3) Regulaminu konkursu. W przypadku braku możliwości sfinansowania wymienionych wyżej kosztów usług w ramach kosztów bezpośrednich projektu, ich finansowanie można zapewnić w ramach kosztów pośrednich projektu.
Każdy z Wnioskodawców inicjuje i realizuje projekt partnerski na zasadach opisanych w art. 33 ustawy wdrożeniowej. Ust. 2 tego artykułu opisujący warunki wyboru partnerów dotyczy wyłącznie specyficznej sytuacji, w której podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych dokonuje wyboru partnerów spośród podmiotów innych, niż wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 1-3a tej ustaw. Uczelnia publiczna, będąca zgodnie z art. 9 ustawy o finansach publicznych jednostką sektora finansów publicznych, jest podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Tym samym warunki wskazane w ust. 2 ww. art. 33 nie mają zastosowania w odniesieniu do jej wyboru.
Koszty niekwalifikowane projektu stanowią wszystkie wydatki ogólne projektu, które zgodnie z tabelą XI. Wniosku o dofinansowanie nie mają pokrycia w finansowaniu ze źródeł projektu, tj. ze środków wspólnotowych (EFRR, do 85% wydatków kwalifikowanych) lub z krajowych środków publicznych (budżet państwa, do 15% wydatków kwalifikowalnych). W związku z tym, że partnerzy projektu ponoszą własne wydatki kwalifikowane w projekcie (wykazywane szczegółowo w Załączniku 3 do wniosku o dofinansowanie - Rozszerzony plan finansowy), Wnioskodawca w ramach spełnienia wskazanego kryterium wykazuje dysponowanie odpowiednimi środkami przez wszystkie podmioty uprawnione do ponoszenia wydatków kwalifikowanych w projekcie. 6 Sposób i źródła finansowania wydatków niekwalifikowanych będą przedmiotem oceny wniosku o dofinansowanie w trakcie spotkania z Wnioskodawcą na posiedzeniu Panelu ekspertów.
Koszt podatku VAT poniesionego w ramach projektów 1.1.1 PO PW, zgodnie z przyjętym systemem finansowania operacji, jest niekwalifikowany do wsparcia. Indywidualne interpretacje Izb Skarbowych nie będą stanowiły podstaw dla jego zmiany.
Zgłoś problem
Formularz zgłoszeniowy
Masz pytania dotyczące programu Platform startowych? Twój startup napotkał na problemy w toku inkubacji? Zgłoś swoje uwagi doradcom wspierającym Platformy startowe dla nowych pomysłów.

Polecane poradniki, raporty i katalogi

Raport
Branża telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa - wybrane wyniki II edycji badań Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego II

Raport
Branża telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa. Raport podsumowujący II edycję badań Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego

Raport
Ewaluacja ex post instrumentów szkoleniowo-doradczych działania 2.2 i 2.21 PO WER skierowanych do kadr przedsiębiorstw
Inne dofinansowania, które mogą Cię zainteresować
Wyniki i archiwum
Lista Członków KOP
Dokumenty
- Regulamin konkursu
- Ogłoszenie o konkursie do poddziałania 1.1.1 POPW w 2015 roku
- Umowa_o_dofinansowanie_111
- Wzór załącznika do umowy oświadczenie o kwalifikowalności VAT
- Wzór załącznika do wniosku oświadczenie o kwalifikowalności VAT
-
Wniosek o dofinansowanie
Załącznik nr 2 -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie
Załącznik nr 3 -
Wzór Oświadczenia o uzupełnieniu wniosku w Generatorze Wniosków
Załącznik nr 5 -
Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy
Załącznik nr 7
Dokumenty
Wzory dokumentów
Wzory załączników
- Wzór załącznika do umowy deklaracji wekslowa
- Wzór załącznika do umowy - wzór weksla
- Wzór załącznika do umowy gromadzenia danych
- Wzór załącznika do umowy HP
- Wzór załącznika do umowy HRF
- Wzór załącznika do umowy oświadczenie kwalifikowalności VAT
- Wzór załącznika do umowy plan zakres zakres informacji wymaganych dla ewaluacji projektu
Dokumenty
- Regulamin Konkursu 111
- Wzór załącznika_do_umowy_harmonogram_płatności
- Wzór załącznika_do_umowy_harmonogram_rzeczowo_finansowy
- Wzór załącznika_do_umowy_ośw_o_kwal_VAT
- Wzór załącznika_do_umowy_spo real_obow inf
- Wzór załącznika do umowy wzór deklaracje weksel osoba prywatna
- Wzór załącznika do umowy wzór weksla in blanco
-
Kryteria wyboru projektów
Załącznik nr 1 -
Wniosek o dofinansowanie
Załącznik nr 2 -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie
Załącznik nr 3 -
Wzór oświadczenia o złożeniu wniosku w Generatorze Wniosków
Załącznik nr 4 -
Wzór oświadczenia o uzupełnieniu wniosku w Generatorze Wniosków
Załącznik nr 5 -
Umowa o dofinansowanie projektu
Załącznik nr 6 -
Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy
Załącznik nr 7 - Zestawienie uwag konsultacje 111 PO PW
Dokument
Dokument
Załączniki
-
Kryteria wyboru projektów
Załącznik nr 1 -
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu od 30.04.18
Załącznik nr 2 -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie obowiązująca od 30.04.18
Załącznik nr 3 -
Wzór umowy o dofinansowanie obowiązujący od 29.10.18
Załącznik nr 4 -
Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy o dofinansowanie
Załącznik nr 5
Wzory załączników
-
Umowa w zakresie przetwarzania danych osobowych
Załącznik 5 do UoD -
Harmonogram płatności
Załącznik 6 do UoD -
Planowany zakres informacji wymaganych dla monitorowania projektu
Załącznik 7 do UoD -
Wzór Weksla
Załącznik 8 do UoD -
Deklaracja wekslowa
Załącznik 9 do UoD -
Wyciąg z załącznika 9 w zakresie gromadzenia
Załącznik 10 do UoD -
Obowiązki informacyjne beneficjenta
Załącznik 12 do UoD -
Katalog wydatków kwalifikowanych
Załącznik 14 do UoD
Dokumentacja
Dokumentacja
-
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu
Załącznik 2 -
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu obowiązujący od 20.04.18
Załącznik 2 -
Rozszerzony plan finansowy projektu
Załącznik 2 do WoD -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie obowiązująca od 20.04.18
Załącznik 3 -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie
Załącznik 3 -
Wzór Umowy o dofinansowanie
Załącznik 4